Regulile jocului de fotbal

Fotbal - fără exagerare cel mai popular joc sportiv din lume. Un număr mare de bărbați și femei adulți, precum și copii de vârste diferite, joacă această distracție magnifică cu mingea, care dezvoltă spiritul de echipă, îmbunătățește forța, agilitatea și rezistența și promovează socializarea.

Regulile oficiale ale jocului de fotbal sunt extrem de complexe și nu sunt accesibile fiecărui copil. Cu toate acestea, copiii învață să joace acest joc în conformitate cu regulile lor, folosind doar concepte de bază și notație. Oricum, acest joc de echipă se dovedește întotdeauna neobișnuit de interesant, interesant și interesant.

În acest articol, vă aducem la cunoștință regulile fotbalului intern pentru copii, prin care fiecare copil își dă seama ce funcție își desfășoară și cum vă puteți ajuta echipa să câștige acest meci dificil.

Regulile jocului de fotbal pentru copii

Pentru jocul de fotbal, va fi necesară o platformă specială de cel mult 30-40 metri lungime și 15-30 metri lățime. Pe platforma dată se trasează o caracteristică care o împarte în două jumătăți și pe laturi sunt poziționate 6 steaguri, dintre care 4 sunt unghiulare și 2 sunt medii.

La capetele dreptunghiului, porți identice cu dimensiuni de 3-4 metri sunt instalate sau înregistrate. Versiunea oficială a jocului este formată din 2 jumătăți de 45 de minute, separate de o pauză de 15 minute. Dacă fotbalul juvenil este jucat de copii foarte mici, care pot să obosească în acest timp, durata jumătății de timp scade adesea la 15 minute, în timp ce durata pauzei este de numai 5 minute.

Înainte de începerea jocului, toți participanții sunt împărțiți în 2 echipe, fiecare având același număr de jucători de la 4 la 11, în funcție de acordurile încheiate între părți. Restul băieților pot sta în același timp pe bancă și pot aștepta rândul lor.

Fiecare membru al echipei de fotbal îndeplinește o funcție specifică. În acest caz, rolurile dintre jucători pot fi distribuite în moduri diferite - fiecare echipă trebuie să aibă un portar, unul sau mai mulți atacatori, precum și mijlocași și apărători. La începutul jocului, fiecare jucător își ia locul pe teren, pe baza aranjamentului ales.

De regulă, jocul începe cu loturi. Cu ajutorul acestuia se determină care echipă va începe mai întâi jocul și care va selecta independent poarta. În altă versiune, mingea este jucată de arbitru, iar echipa intră imediat în joc, care a reușit să o primească mai întâi.

În orice caz, jocul pornește de la mijlocul terenului, unde căpitanul uneia dintre echipe sau judecătorul intră în joc. În viitor, pe parcursul jocului, participanții încearcă să-l aducă cât mai aproape de obiectivul adversarului său și să înscrie un gol, precum și să nu permită jucătorilor echipei "inamice" să-și ia jumătate din teren.

Conform regulilor, jocul de mână în fotbal de către orice jucător, cu excepția portarului, nu este permis. Treci, opri și apăra mingea în acest joc este permisă doar de picioare. În acest fel, nu puteți pune fiecare picioare unul la altul sau împingeți alți tipi cu mâinile.

Orice încălcare a normelor de fotbal, stabilite imediat de un judecător sau de asistentul acestuia. În funcție de ceea ce sa întâmplat, jucătorul poate fi avertizat sau eliminat din teren. În plus, o echipă care a încălcat regulile, în fotbal poate primi o lovitură liberă sau o penalizare. Punctele marcate pentru golurile marcate ca urmare a unor astfel de lovituri sunt numărate de echipa câștigătoare la egalitate cu alte puncte.

În cazul în care, pe baza a două jumătăți, rezultatul meciului nu este determinat, în conformitate cu regulile, timp suplimentar este atribuit în fotbal. Între timp, necesitatea acestui lucru apare numai în cazul în care jocul trebuie să fie în mod necesar un câștigător. În meciurile amicale este permisă o egalitate.

De asemenea, vă sugerăm să citiți regulile jocului în pionier.